Student Recognition

 

Fellowships

AT&T Labs Fellowship

Adriana Lopez-Alt (2011-2014)

Fulbright Fellowship

Nektarios Paisios (2007-2010)

Google US/Canada Fellowship in Distributed Computing

Nguyen Tran (2010)

IBM Ph.D. Fellowship Awards

Giuseppe Narzisi (2010-2011)
Daniel Wichs (2010-2011)

Microsoft Research PhD Fellowship

Russell Power (2012)
Dilip Krishnan (2010)

National Defense Science and Engineering Graduate (NDSEG) Fellowship

Theresa Avitabile (2012-2015)
Arthur Meacham (2006-2009)

Natural Sciences and Engineering Research Council (NSERC) Fellowship

Emily Denton (2013)
Yonatan Halpern (2013)
Matthew Zeiler (2009)

NYU GSAS Dean's Dissertation Award

Liana Sorina Hadarean (2013-2014)
Aristeidis Tentes (2013-2014)
Vasileios Gkatzelis (2012-2013)
Dilip Krishnan (2012-2013)
Y-Lan Boureau (2011-2012)
Eugene Weinstein (2009-2010)
Yotam Gingold (2008-2009)
Raia Hadsell (2007-2008)

NYU GSAS Engberg Fellowship

Sixin Zhang (2010-2011)

 

Scholarships

Google Anita Borg Memorial Scholarship

Angjoo Kim (2011)

Google Lime Scholarship for Students with Disabilities

Nektarios Paisios (2010-2011)

Microsoft Research Graduate Women's Scholarship

Adriana Lopez-Alt (2010-2011)

 

Departmental Fellowships

NYU Courant Institute Hedwig Kurzbart Master's Fellowship

Weihan Kong (2014)
Zhuoheng Yang (2013)
Brandon Reiss (2012)

NYU Courant Institute Jacob T. Schwartz Ph.D. Fellowship

Noah Stephens-Davidowitz(2014)
Jonathan Tompson (2013)
Preyas Popat (2012)
Russell Power (2012)

NYU Courant Institute Joann and Stanley Benson Master's Fellowship

Wenhui Chen (2012)

NYU Courant Institute M. Michael Waller Master's Fellowship

Christian Keitel (2014)
Alexander Halter (2013)
Gordon Woodhull (2012)

M.S. in Computer Science Fellowship

Si Liu (Fall 2014)
Lan Huo (Spring 2014)
Wen Xing (Fall 2013)
Lisheng Fu (Summer 2013)

M.S. in Information Systems Fellowship

Pinji Zhao (Fall 2014)
Nisha Raman (Spring 2014)
Ashwathama Rajendran (Fall 2013)
Yiran Mao (Spring 2013)

MS Thesis/Research Fellowship

Yang Cui (Fall 2014)
Ye Ji (Summer 2014)
Lixuan "Tyler" Zhu (Summer 2014)
Numair Khan (Spring 2014)
Zhongdi Luo (Summer 2013)

MS Innovation Fellowship

Renfei Zou (Fall 2014)
Kamran Nobahar (Summer 2014)
Rohit Gupta (Spring 2014)
Leslie Lye (Spring 2014)

 

Internships

Adobe Advanced Technology Labs

Alec Jacobson (2010)

Science and Technology Council of the Academy of Motion Picture Arts and Sciences (Oscars)

Xinxin Zhang (2011)
Jihun Yu (2010)

 

Prizes

Sadowsky Prize Winner

Adam Krebs (2012)

Computer Science Undergraduate Prizes

Courant Institute of Mathematical Sciences Student Prizes

 

Awards

CHI Game Competition

Ian Spiro, Winner (2012)

Dean's Undergraduate Research Fund

Jiao Li (2011)

Google "24 Hours of Good" Best Engineered Award

Mariya Miteva, Savvas Savvides, Alexander Theodoridis, and Di Wu (2012)

NYU President's Service Awards

Erica Wolfe (2012) 
President, Graduate Student Government and Masters Association for Computer Science

Elizabeth Pelka (2011)
Victim Services Unit Database for the King's County District Attorney's office

Paige Ponzeka (2011)
Victim Services Unit Database for the King's County District Attorney's office

Best Paper

Tim King and Zvonimir Pavlinovic
"Finding Minimum Type Error Sources" 
(with Thomas Wies)
OOPSLA (Object Oriented Programming, Systems, Language,and Applications) (2014)

Ameet Talwalkar
"Ensemble Nyström Method" 
New York Academy of Sciences' annual Symposium on Machine Learning (2009)

Vikram Sharma
"Almost Tight Complexity Bounds for the Descartes Method"
(with Arno Eigenwillig and Chee Yap)
31st International Symposium on Symbolic and Algebraic Computation (2006) 

Yotam Gingold
"From Rock, Paper, Scissors to Street Figher II: Proof by Construction"
Proceedings of Sandbox (2006)

2nd Best Paper

Jihun Yu
"Reconstructing Surfaces of Particle-Based Fluids Using Anisotropic Kernels"
(with Greg Turk)
Symposium on Computer Animation (2010)

Yotam Gingold
"Controlled-Topology Filtering"
(with Denis Zorin)
Proceedings of SPM (2006)

3rd Best Paper

Yotam Gingold
"Computing Discrete Shape Operators in General Meshes"
(with Eitan Grinspun, Jason Reisman, and Denis Zorin)
Eurographics (2006)

Best Student Submission

Afshin Rostamizadeh
New York Academy of Sciences Machine Learning Symposium (2008)

Runner-Up Student Submission

Afshin Rostamizadeh 
New York Academy of Sciences Machine Learning Symposium (2007)

Honorable Mention

Mark Rich
Computing Research Association (CRA)
Outstanding Undergraduate Researchers (2013)

Antony Kaplan
Computing Research Association (CRA)
Outstanding Undergraduate Researchers (2010)

Nina Chen 
Computing Research Association (CRA)
Outstanding Undergraduate Researchers (2009)

 

Grace Hopper Celebration Participants

Emily Denton (2014)  
Katherine Erickson (2014)
Jingni Liu (2014)
Kate Montgomery (2014)
Yan "Angela" Pan (2014)
Sadhana Subramanian (2014)
Cindy Tsui (2014)
Chelsea Tymms(2014)
Francisca Gil Ureta (2014)
Miaomin Zhu (2014)
Laura Florescu (2013)
Chaya Ganes (2013)
Lan Huo (2013)
Christina Lee (2013)
Nicole Lee(2013)
Han Li (2013)
Nisha Raman (2013)
Rachel Rosen (2013)
Laura Schaufelberger (2013)
Jocelyn Schulz (2013)
Marianna Constantinou (2012)  
Miria Leigh Grunick (2012)
Nicole Lee (2012)
Adriana Lopez-Alt (2012)
Mariya Miteva (2012)
Maria Pershina (2012)
Lakshmi Ajitkumar Menon (2012)
Suphannee Sivakorn (2012)
Angela H Tan (2012)
Aishwarya Thyagarajan (2012)
Di Wu (2012)
Elizabeth Balsam (2011)  
Merve Keles (2011)
Adriana Lopez-Alt (2011)
Aye Sandar Moe (2011)
Elena Petrashen (2011)   
"Athena" Lin Shi (2011)
Wei Wang (2011)  
Suzanne Zopf (2011)
Uma Balasubramanian (2010)  
Liana Hadarean (2010)  
Angjoo Kim (2010)  
Xin Li (2010)
Emily Morton-Owens (2010)
Rebecca Zhou (2010)
Nina Chen (2009)
Yi Ke (2009)
Antonina Mitrofanova (2009)
Eva Schooling (2009)
Y-Lan Boureau (2008)
Eliza Chan (2008)
Melanie Clements (2008)
Sarah McDevitt (2008)
Wei Xu (2008)
Rebecca Davidson (2007)
Raia Hadsell (2007) 
Samantha Kleinberg (2007) 
Shasha Liao (2007) 
Elif Tosun (2007) 
Kristina Chodorow (2006) 
Ayse Naz Erkan (2006) 
Raia Hadsell (2006) 
Heng Ji (2006) 
Elif Tosun (2006) 
Ganna Zaks (2006)


top | contact webmaster