Master's Achievements

Fellowships

National Defense Science and Engineering Graduate (NDSEG) Fellowship
  • Arthur Meacham (2006 - 2009)

 

Scholarships

Apple Worldwide Developers Conference Scholarship
  • Mayank Maheshwari (2009)

 

Departmental Fellowships

M.S. in Computer Science Fellowship
  • Vighnesh Birodkar (Spring 2017)
  • Ankit Vani (Fall 2016)
  • Srivas Venkatesh (Fall 2016)
  • Jingni Liu (Summer 2016)
  • Nicholas Worden (Spring 2016)
  • Miaomin Zhu (Fall 2015)
  • Arpit Jain (Summer 2015)
  • Yiwei Li (Spring 2015)
  • Si Liu (Fall 2014)
  • Lan Huo (Spring 2014)
  • Wen Xing (Fall 2013)
  • Lisheng Fu (Summer 2013)
M.S. in Information Systems Fellowship
  • Siddharth Singh (Spring 2017)
  • Xiang Wang (Fall 2016)
  • Himaja Rachakonda (Summer 2016)
  • Rohit Bhangale (Spring 2016)
  • Tarang Dawer (Fall 2015)
  • Haoran Jia (Fall 2015)
  • Abhishek Jathan (Spring 2015)
  • Pinji Zhao (Fall 2014)
  • Nisha Raman (Spring 2014)
  • Ashwathama Rajendran (Fall 2013)
  • Yiran Mao (Spring 2013)
MS Innovation Fellowship
  • Parth Rao (Summer 2017)
  • Vikramsreehari Mullachery (Spring 2017)
  • Yijie Feng (Fall 2016)
  • Vignesh Kamath (Fall 2016)
  • Omer Solmazer (Fall 2016)
  • Darren Levy (Spring 2016)
  • Sam Royston (Spring 2016)
  • Crystal Butler (Summer 2015)
  • Stephanie Michalowicz (Summer 2015)
  • Renfei Zou (Fall 2014)
  • Kamran Nobahar (Summer 2014)
  • Rohit Gupta (Spring 2014)
  • Leslie Lye (Spring 2014)
MS Thesis/Research Fellowship
  • Rohit Muthyala (Summer 2017)
  • Gabriel Nunes (Spring 2017)
  • Aahlad P. Manas (Fall 2016)
  • Hanxiao Shen (Fall 2016)
  • Qi Feng (Summer 2016)
  • Xiaonan Zhao (Summer 2016)
  • Varun Chandrasekaran (Spring 2016)
  • Jose Cambronero (Fall 2015)
  • Prasoon Goyal (Fall 2015)
  • Zi Wang (Fall 2015)
  • Yunzhe Jia (Spring 2015)
  • Yang Cui (Fall 2014)
  • Ye Ji (Summer 2014)
  • Numair Khan (Summer 2014)
  • Lixuan “Tyler” Zhu (Summer 2014)
  • Zhongdi Luo (Summer 2013)
NYU Courant Institute Hedwig Kurzbart Master's Fellowship
  • Laura Harding Graesser (2017)
  • Yanhong Yang (2016)
  • Ye Ji (2015)
  • Weihan Kong (2014)
  • Zhuoheng Yang (2013)
  • Brandon Reiss (2012)
NYU Courant Institute Joann and Stanley Benson Master's Fellowship
  • Deepti Verma (2017)
  • Katherine Erickson (2015)
  • Wenhui Chen (2012)
NYU Courant Institute M. Michael Waller Master's Fellowship
  • Wesley Powell Painter (2017)
  • David Kasofsky (2016)
  • Christopher Rohlfs (2015)
  • Christian Keitel (2014)
  • Alexander Halter (2013)
  • Gordon Woodhull (2012)

 

Internships

Science and Technology Council of the Academy of Motion Picture Arts and Sciences (Oscars)
  • Xinxin Zhang (2011)

 

Awards

Dream it. Code it. Win it.
  • Crystal Butler (2016)
  • Stephanie Michalowicz (2016)
Google "24 Hours of Good" Best Engineered Award
  • Mariya Miteva (2012)
  • Savvas Savvides (2012)
  • Alexander Theodoridis (2012)
  • Di Wu (2012)
IEEE/IBM Watson Student Showcase
  • Crystal Butler (2016)
  • Stephanie Michalowicz (2016)
  • Hansi Mou (2016)
NYU President's Service Awards
  • Erica Wolfe
    President, Graduate Student Government and Masters Association for Computer Science (2012)

 

Conference Participants

ACM CHI
  • Crystal Butler (2016)
Grace Hopper Celebration Participants
  • Mi Fang (2017)
  • Laura Harding Graesser (2017)
  • Puneet Kaur (2017)
  • Yanyu Zhang (2017)
  • Cheng Ni (2016)
  • Yuxin Wang (2016)
  • Shuang Wang (2016)
  • Stephanie Michalowicz (2015)
  • Martha Eleanor Poole (2015)
  • Deepti Verma (2015)
  • Qinhua Yan (2015)
  • Katherine Erickson (2014)
  • Miaomin Zhu (2014)
  • Lan Huo (2013)
  • Han Li (2013)
  • Nisha Raman (2013)
  • Marianna Constantinou (2012)
  • Miria Leigh Grunick (2012)
  • Lakshmi Ajitkumar Menon (2012)
  • Mariya Miteva (2012)
  • Suphannee Sivakorn (2012)
  • Aishwarya Thyagarajan (2012)
  • Merve Keles (2011)
  • Aye Sandar Moe (2011)
  • Elena Petrashen (2011)
  • "Athena" Lin Shi (2011)
  • Suzanne Zopf (2011)
  • Uma Balasubramanian (2010)
  • Emily Morton-Owens (2010)
  • Yi Ke (2009)