Undergraduate Achievements

Scholarships

Apple Worldwide Developers Conference Scholarship
  • Oscar Morrison (2015)
  • Christina M. Lee (2014)
  • Cameron Mulhern (2013)
  • Ricky Cheng (2010)
  • Loren Rogers (2010)
  • Ricky Cheng (2009)
Google Anita Borg Memorial Scholarship
  • Angjoo Kim (2011)

 

Internships

Adobe Advanced Technology Labs
  • Alec Jacobson (2010)

 

Prizes

Computer Science/Engineering Prize for Academic Excellence
  • Christina M. Lee (2013 - 2014)
  • Steven A. Hakusa (2004 - 2005)
  • Christopher R. Dong (2003 - 2004)
Computer Science Prize for Academic Excellence
  • Sebastian Ament (2015 - 2016)
  • Erika Lage (2015 - 2016)
  • Paige A. Connelly (2014 - 2015)
  • Anton Gollwitzer (2014 - 2015)
  • Stephan Huo (2014 - 2015)
  • Jiayu Wu (2014 - 2015)
  • Natalie M. Bernat (2013 - 2014)
  • Jedidiah E. Borovik (2013 - 2014)
  • David M. Iserovich (2013 - 2014)
  • Alexandr Kuznetsov (2013 - 2014)
  • Shijie Liu (2013 - 2014)
  • Peter C. Ruess (2013 - 2014)
  • Justin G. Bernegger (2012 - 2013)
  • Di Wu (2012 - 2013)
  • Samuel Z. Mincer (2011 - 2012)
  • Alexander Lobascio (2010 - 2011)
  • Jiexun Xu (2009 - 2010)
  • Alexander Pine (2008 - 2009)
  • Matthew Solomon (2008 - 2009)
  • Alexander Pine (2007 - 2008)
  • Christo N. Kirov (2005 - 2006)
  • Gabriel M. Sinkin (2005 - 2006)
  • Vinay Patel (2003 - 2004)
  • Arthur T. Wang (2003 - 2004)
Computer Science Prize for Academic Excellence and Service to the Department
  • Danna Kelmer (2015 - 2016)
  • John P. Ryan (2015 - 2016)
  • Zachary S. Goldberg (2014 - 2015)
  • Rachel M. Rosen (2013 - 2014)
  • Raphael J. Sofaer (2012 - 2013)
  • Elizabeth R. Balsam (2011 - 2012)
  • Angjoo Kim (2010 - 2011)
  • Nina Chen (2009 - 2010)
  • Rachal Royce (2008 - 2009)
  • Rebecca Davidson (2007 - 2008)
  • Michael Verrilli (2007 - 2008)
  • Patrick Winters (2006 - 2007)
  • Edward Kupershlak (2005 - 2006)
  • Andrew Montalenti (2005 - 2006)
  • Christopher W. Quackenbush (2005 - 2006)
  • Juan Chen (2004 - 2005)
  • Christopher Harrison (2004 - 2005)
  • Sicong Fan (2003 - 2004)
  • Adam R. Nelson (2003 - 2004)
Computer Science Prize for Academic Excellence in the Honors Program
  • Danna Kelmer (2015 - 2016)
  • Kate E. Montgomery (2014 - 2015)
  • Benjamin Wagle (2013 - 2014)
  • Jiao Li (2011 - 2012)
  • Nathaniel S. Weinman (2011 - 2012)
  • Antony Kaplan (2010 - 2011)
  • Antony Kaplan (2009 - 2010)
  • Melanie Clements (2008 - 2009)
  • Paul Chung (2007 - 2008)
  • Joseph Graniero (2007 - 2008)
  • Kristina L.L. Chodorow (2006 - 2007)
  • Joshua Dubin (2006 - 2007)
  • Asya Iserovich (2005 - 2006)
  • Anastasia Kuznetsov (2005 - 2006)
  • Mikhail Eltsufin (2004 - 2005)
  • Yevgeniy Eltsufin (2004 - 2005)
  • Nicholas J. West (2004 - 2005)
  • Chandrika N. Jayant (2003 - 2004)
  • Karven Lam (2003 - 2004)
  • Ian T. Lau (2003 - 2004)
Computer Science Prize for the Most Promising Student in the Junior Year
  • Aarti Bagul (2015 - 2016)
  • Carlos Guzman (2015 - 2016)
  • Danna Rabin Kelmer (2014 - 2015)
  • Stephen Hu (2013 - 2014)
  • Jingni Liu (2013 - 2014)
  • Christina M. Lee (2012 - 2013)
  • Ilana M. Mannine (2011 - 2012)
  • Mark A. Rich (2011 - 2012)
  • Jiao Li (2010 - 2011)
  • Nathaniel S. Weinman (2010 - 2011)
  • Albert Yau (2009 - 2010)
  • Jiexun Xu (2008 - 2009)
  • Eliza Chan (2007 - 2008)
  • Nina Chen (2007 - 2008)
  • Melanie Clements (2006 - 2007)
  • Kristina L.L. Chodorow (2005 - 2006)
  • Asya Iserovich (2004 - 2005)
  • Mikhail Eltsufin (2003 - 2004)
  • Yevgeniy Eltsufin (2003 - 2004)
Prize for Outstanding Performance in Computer Science
  • Chaitanya Garg (2015 - 2016)
  • Felix K. Goldmann (2015 - 2016)
  • Casey Morgan McGinley (2014 - 2015)
  • Yi Lu (2013 - 2014)
  • Harshvardhan Sinha (2012 - 2013)
  • Thomas P. Huston (2011 - 2012)
  • Yitao Li (2011 - 2012)
  • Yitao Li (2010 - 2011)
  • Max Meyers (2010 - 2011)
  • Jaclyn Golda (2009 - 2010)
  • Dana Glasner (2005 - 2006)
Sadowsky Prize
  • Adam Krebs (2012)

 

Awards

Best Paper
  • Jocelyn Schulz
    "Millimeter Wave Mobile Communications for 5G Cellular: It Will Work" (2015)
  • George Wong
    "Millimeter Wave Mobile Communications for 5G Cellular: It Will Work" (2015)
Dean's Undergraduate Research Fund
  • Jiao Li (2011)
Honorable Mention
  • Youngduck Choi
    Computing Research Association (CRA), Outstanding Undergraduate Researchers (2015)
  • Mark A. Rich
    Computing Research Association (CRA), Outstanding Undergraduate Researchers (2013)
  • Antony Kaplan
    Computing Research Association (CRA), Outstanding Undergraduate Researchers (2010)
  • Nina Chen
    Computing Research Association (CRA), Outstanding Undergraduate Researchers (2009)
NYU President's Service Awards
  • Elizabeth Pelka
    Victim Services Unit Database for the King's County District Attorney's office (2011)
  • Paige Ponzeka
    Victim Services Unit Database for the King's County District Attorney's office (2011)

 

Conference Participants

Grace Hopper Celebration Participants
  • Aarti C. Bagul (2016)
  • Hui-Jan Chang (2016)
  • Alexandra L. Marks (2016)
  • Adisa Narula (2016)
  • Avika Narula (2016)
  • Katharina Plajer (2016)
  • Kaitlin Gu (2015)
  • Kristin Ho (2015)
  • Arianna E. Israel (2015)
  • Danna Rabin Kelmer (2015)
  • Connie Shi (2015)
  • Jingni Liu (2014)
  • Kate Montgomery (2014)
  • Yan "Angela" Pan (2014)
  • Sadhana Subramanian (2014)
  • Cindy Tsui (2014)
  • Nicole Le (2013)
  • Christina Lee (2013)
  • Rachel Rosen (2013)
  • Laura Schaufelberger (2013)
  • Jocelyn Schulz (2013)
  • Nicole Lee (2012)
  • Angela H Tan (2012)
  • Di Wu (2012)
  • Elizabeth Balsam (2011)
  • Angjoo Kim (2010)
  • Rebecca Zhou (2010)
  • Nina Chen (2009)
  • Eva Schooling (2009)
  • Eliza Chan (2008)
  • Melanie Clements (2008)
  • Sarah McDevitt (2008)
  • Rebecca Davidson (2007)
  • Kristina Chodorow (2006)