Faculty Achievements

For student achievments please see the Undergraduate, Master's, and Ph.D. achievement pages.

Major Awards

Academy Award for Technical Achievement: Kenneth Perlin (1997)

Guggenheim Fellowship: Richard Cole (1988)

Humboldt Prize: Patrick Cousot (2008)

IMU Rolf Nevanlinna Prize: Subhash Khot (2014)

MacArthur Fellowship: Subhash Khot (2016)

NSF Alan T. Waterman Award: Subhash Khot (2010)

Academy Membership

Academia Europaea (Informatics Section): Patrick Cousot (2006)

American Academy of Arts & Science: Marsha Berger, Margaret Wright

European Academy of Sciences: Zvi Kedem

London Mathematical Society, Honorary Member: Margaret Wright (2013)

National Academy of Engineering: Marsha Berger (2005), Margaret Wright

National Academy of Science: Marsha Berger, Margaret Wright (2005)

Awards for Research and Education

ACM Distinguished Scientist: Clark Barrett (2014)

Bell Labs Fellow: Margaret Wright (1999)

CNRS Silver Medal (Centre national de la recherche scientifique): Patrick Cousot

EADS Foundation Award: Patrick Cousot (2006)

IBM Faculty Award: Richard Cole (1984), Yevgeniy Dodis (2005), Lakshminarayanan Subramanian (2009), Lakshminarayanan Subramanian (2010), Denis Zorin (2004), Denis Zorin (2001), Denis Zorin (2002)

IEEE CIS Neural Networks Pioneer Award: Yann LeCun (2014)

IEEE Communications Society Edwin Howard Armstrong Achievement Award: Theodore Rappaport (2015)

IEEE Computer Society Harlan D. Mills Award: Patrick Cousot (2014)

IEEE PAMI (Pattern Analysis and Machine Intelligence) Distinguished Researcher Award: Yann LeCun (2015)

IEEE VGTC Visualization Technical Achievement Award: Claudio Silva (2014)

IEEE William E. Sayle II Award for Achievement in Education: Theodore Rappaport (2012)

NSF Presidential Faculty Fellowship: Theodore Rappaport (1992)

Ordre des Palmes Academiques, Chevalier: Patrick Cousot

Ordre National du Mérite: Patrick Cousot

Richard D. Jenks Memorial Prize for Excellence in Software Engineering Applied to Computer Algebra: Victor Shoup (2015)

SIGGRAPH Achievement Award: Kenneth Perlin (2008)

SIGPLAN Achievement Award: Patrick Cousot (2013)

Simons Foundation Investigator: Subhash Khot (2015)

TrapCode Award for Achievement in Computer Graphics Research: Kenneth Perlin (2007)

Awards for Scientific Papers

ACM Gordon Bell Prize for Outstanding Achievement in High -Performance Computing: Denis Zorin (2010)

ACM Symposium on Solid and Physical Modeling, Best Paper Award: Denis Zorin (2006)

Computer Aided Geometric Design, Most cited paper award: Denis Zorin (2010)

Eurocrypt, Best Paper Award: Oded Regev (2006)

Eurographics/ACM Symposium on Geometry Processing, Best Paper Award (First Place): Denis Zorin (2010)

IBM Pat Goldberg Memorial Best Paper Prize: Subhash Khot (2005)

IEEE Computer Society Best Paper Award: Zvi Kedem (1995)

IEEE Donald G. Fink Award: Theodore Rappaport (2015)

IEEE Longuet-Higgins Prize: Rob Fergus (2013)

International Colloquium on Automata, Languages and Programming, Best Contributor: Yevgeniy Dodis (1999)

International Workshop on Practice and Theory in Public Key Cryptography, Best Paper: Yevgeniy Dodis (2005)

Lester Ford Award (Mathematical Association of America): Joel Spencer (1984), Chee Yap (2009)

NSDI Best Paper Award (Networked Systems Design and Implementation): Lakshminarayanan Subramanian (2004)

OOPSLA Best Paper Award (Object Oriented Programming, Systems, Languages and Applications): Thomas Wies (2014)

SIAM Outstanding Paper: Subhash Khot (2008)

SIGCHI, Best Paper Award: Kenneth Perlin (2012)

STOC, Best Paper Award: Oded Regev (2003)

Supercomputing, Best Paper Award: Marsha Berger (2005)

Awards for Software Contributions

German Computer Science Society Innovation Prize: Victor Shoup (2009)

IBM Software Quality Innovation Award: Clark Barrett (2008)

IEEE Fernbach Award: Marsha Berger (2004)

New York City and State Recognition

Blavatnik Award Finalist: Denis Zorin

Distinguished Science Advisor, New York Hall of Science: Dennis Shasha (2009)

New York City Mayor's Award for Excellence in Science and Technology: Kenneth Perlin

NYSTAR Distinguished Professor Award: Bhubaneswar Mishra (2001)

NSF CAREER and Presidential Young Investigator Awards

Award Recipients: Clark Barrett, Marsha Berger, Yevgeniy Dodis, Rob Fergus, Davi Geiger, Subhash Khot, Jinyang Li, Kenneth Perlin, David Sontag, Lakshminarayanan Subramanian, Thomas Wies, Denis Zorin

NYU Recognition

Iakobachvili Faculty Science Award: Richard Bonneau (2015)

Margaret and Herman Sokol Faculty Award in the Sciences: Marsha Berger (2000), Kenneth Perlin (2002)

NYU CAS Golden Dozen Teaching Award: Deena Engel (2006), Benjamin Goldberg (1992)

NYU CAS Outstanding Teaching Award: Deena Engel (2001), Nathan Hull (1999), Nathan Hull (1994), Craig Kapp (2013)

NYU CAS Teach/Tech Award: Deena Engel (2016), Craig Kapp (2016)

Samuel L. Marateck Prize for Outstanding Teaching in Computer Science: Deena Engel (2014), Craig Kapp (2016)

Silver Professorships: Marsha Berger, Richard Cole, Patrick Cousot, Subhash Khot, Yann LeCun, Margaret Wright

Recognition for Young Scientists

C.V. Ramamoorthy Award: Lakshminarayanan Subramanian (2005)

Discover Magazine: Top 20 Scientists Under 40: Richard Bonneau (2008)

Krill Prize for Excellence in Scientific Research: Oded Regev (2005)

Microsoft New Faculty Fellowship: Subhash Khot (2005)

Sloan Foundation Fellowships: Rob Fergus, Subhash Khot, Jinyang Li, Joel Spencer, Denis Zorin

Service to the Scientific Community

Award for Distinguished Public Service, American Mathematical Society: Margaret Wright (2001)

Outstanding Contribution to ACM Award: Zvi Kedem (2013)

Society for Industrial and Applied Mathematics: Margaret Wright (1995-1996)

Society Fellows

ACM Fellows: Richard Cole (1998), Juliana Freire (2014), Allan Gottlieb (2004), Zvi Kedem (1997), Bhubaneswar Mishra (2007), Dennis Shasha (2013)

American Association for the Advancement of Science, Fellow: Bhubaneswar Mishra (2010)

American Cancer Society, James Jay Fisher Fellowship: Richard Bonneau (1996)

American Mathematical Society Fellows: Joel Spencer (2012), Margaret Wright (2012)

ICAR Fellowship: Victor Shoup (2016)

IEEE Fellows: Zvi Kedem (2007), Bhubaneswar Mishra (2009), Theodore Rappaport (1998)

IMA (UK) Fellow: Michael Overton

INFORMS Fellow: Margaret Wright (2002)

SIAM Fellows: Marsha Berger (2009), Michael Overton (2009), Margaret Wright (2009)